Etter deltagelsen på PNCCs Generalsynode i Erie, Pennsylvania, i månedskiftet september/oktober 2014 dro biskop Roald Nikolai til Lancaster for å besøke biskop Thaddeus som på grunn av ryggsmerter ikke kunne reise til synoden.
Det var et svært hyggelig gjensyn. Det ble middag på biskop Thaddeus’ stedlige stamrestaurant og sightseeing omkring i byen. Høydepunktet var gjensynet med hans store stolthet, det nye bispesetet i Lancaster som han tok initiativet til i begynnelsen av 1990-årene, med et stort, moderne kirkesenter og den rikt utsmykkede Holy Mother of the Rosary-katedralen.
Det ble også tid til gode samtaler om både om gamledager og fremtiden. Han nevnte mange ved navn og spurte interessert etter hvordan det stod med menigheter og felleskap omkring i Norge og Europa forøvrig.